suw

Poznaj program wyborczy!

Dzisiejsze Suwałki to nowoczesne, europejskie miasto o olbrzymim potencjale. Miasto, które wciąż rośnie, rozwija się i staje się coraz atrakcyjniejsze, nie tylko dla mieszkańców, ale też turystów i biznesu, znajdującego tu dobrą lokalizację.

Dotąd dobrze wykorzystaliśmy swoje szanse, a dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej (Suwałki od 2004r. pozyskały z różnych programów UE dotacje na kwotę ponad 560 mln zł) mamy piękne i nowoczesne obiekty oraz kompletną miejską infrastrukturę. Na stadionach, w halach sportowych i basenach rywalizują na najwyższym poziomie nasi siatkarze, piłkarze, badmintoniści, lekkoatleci, pływacy oraz inni sportowcy.

W nowoczesnych obiektach kultury możemy uczestniczyć w koncertach, spektaklach, występach operowych, wernisażach i innych wydarzeniach artystycznych, a każdego lata Suwałki stają się polską stolicą bluesa. Zadbaliśmy też o nowoczesną przestrzeń w centrum miasta,  tworząc Plac Marii Konopnickiej, rewitalizując Park im. Konstytucji 3 Maja, zagospodarowując Zalew Arkadia i suwalskie bulwary. Stworzyliśmy nowy układ komunikacyjny miasta, powstała również, długo oczekiwana, obwodnica miasta. Wybudowaliśmy nowe ulice, mosty i drogi, przy których przebiega sieć ścieżek rowerowych. Dzięki przedsiębiorcom powstały nowoczesne hotele i obiekty gastronomiczne. Budowane są kolejne osiedla bloków, a liczba powstających mieszkań w ostatnich latach jest taka, jak w rekordowym pod tym względem, okresie istnienia województwa suwalskiego.

W  2020 roku kiedy obchodziliśmy jubileusz 300-lecia nadania praw miejskich    zastanawialiśmy się: Quo vadis Suwałki? Jaka będzie przyszłość miasta oraz jak nakreślić nowe wizje i kierunki rozwoju na najbliższe lata?

Chcąc odpowiedzieć na te pytania,  w 2020 roku przystąpiliśmy do opracowania nowej strategii rozwoju miasta z perspektywą do 2030 roku. Przyjęta przez Radę Miejską w Suwałkach w dniu 30 czerwca 2021r. Strategia rozwoju – Suwałki 2030  określiła wizję miasta oraz główne cele i kierunki jego rozwoju. Uszczegółowienie tego dokumentu wraz ze wskazaniem konkretnych działań i kierunków interwencji w poszczególne obszary miasta nastąpiło w przyjętym Dokumencie Implementacyjnym z dnia 25 marca 2022r. 

Strategia uwzględnia zmieniające się uwarunkowania zewnętrzne, wynikające nie tylko z faktu postępującego kryzysu, wywołanego pandemią COVID-19 i wojną  w Ukrainie, ale jest także odpowiedzią władz i społeczności lokalnej na uchwalone strategiczne dokumenty rządowe oraz nową Strategię rozwoju województwa podlaskiego do 2030 roku. W planowanych celach oraz kierunkach działań uwzględniono kluczowe potrzeby mieszkańców miasta, a także ocenę szans wykorzystania uwarunkowań zewnętrznych, jakimi są polityki europejskie i  nowy budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz program odbudowy po pandemii UE, w którym będzie również partycypowała Polska i nasze miasto.  

Zarówno wizja rozwoju miasta, przedstawiona w strategii, jak i  nasz program wyborczy opiera się na następujących podstawowych zagadnieniach:  

  • Miasto dobre do życia – odpowiadające aspiracjom mieszkańców życie godne i dostatnie.  Władze miasta winne wspierać mieszkańców Suwałk w ich różnorodnych aktywnościach oraz wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, uwzględniając różnorodność potrzeb, wynikających z wieku, wykształcenia, stanu zdrowia itp.;
  • Zrównoważony rozwój – Miasto Suwałki powinny być przykładem dla innych, w jaki sposób wykorzystywać uwarunkowania przyrodnicze dla rozwoju różnych funkcji miejskich, troszcząc się jednocześnie o stan środowiska dla przyszłych pokoleń;
  • Silni mieszkańcy – to przede wszystkim mieszkańcy gotowi są sprostać wyzwaniom, jakie niosą za sobą  różne kryzysy. Siła mieszkańców powinna przejawiać się przede wszystkim w ich kwalifikacjach i kompetencjach, pozwalających im w możliwie dużym stopniu odpowiadać za kreowanie własnej przyszłości. Chcielibyśmy, by siła mieszkańców była oceniana przez ich zdrowie i aktywność fizyczną, ale również przez silne relacje społeczne;
  • Nowoczesna gospodarka – gospodarka Suwałk powinna być włączona w przemysł 4.0, a robotyzacja, automatyzacja i cyfryzacja suwalskich firm będzie odpowiedzią na wyzwania konkurencji oraz zmieniającego się rynku pracy. Podstawą rozwoju suwalskich firm będą kreatywni młodzi mieszkańcy, którzy chcą realizować swoje plany zawodowe w Suwałkach;
  • Wyjątkowe środowisko – rozumiane jest nie tylko jako uwarunkowania przyrodnicze miasta i jego otoczenia, ale również jako środowisko społeczno-gospodarcze, tworzone przez relacje budowane na zaufaniu i współpracy.

Bardzo istotną decyzją na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego miasta Suwałki jest utworzenie, wraz z gminą Suwałki, Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz realizacja, w oparciu o środki z nowej perspektywy finansowej UE, Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Przyjęta w grudniu 2023 r., Strategia rozwoju ponadlokalnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Suwałk wyznacza kierunki współpracy dwóch samorządów oraz konkretne zadania i inwestycje, które przyczynią się do rozwiązania istniejących problemów oraz podniesienia jakości życia mieszkańców.

Innym ważnym dokumentem, który będzie służył dalszym przeobrażeniom centrum miasta, w celu wyeksponowania piękna suwalskiej starówki, jest, przyjęty przez  Radę Miejską w Suwałkach w dniu 25 października 2023 r., Gminny program rewitalizacji miasta Suwałk do 2030 roku.   

W trosce o rozwój gospodarczy miasta w 2022 roku został opracowany i przyjęty  nowy Programu Rozwoju Przedsiębiorczości miasta Suwałk do roku 2030, który zawiera szereg instrumentów i ulg,  zachęcających do inwestowania  i przedsiębiorczości, w tym szczególnie wsparcia młodych przedsiębiorców.

Jednym z ważniejszych zadań suwalskiego samorządu jest edukacja młodych suwalczan i tworzenie jak najlepszych warunków do rozwijania pasji i zainteresowań młodego pokolenia. Dlatego też w 2022r.  została  przyjęta również Strategia Oświaty Suwałk 2030, która jest odpowiedzią na nowe wyzwania w zakresie kształcenia ogólnego i zawodowego. 

Troszcząc się o rozwój miasta  i planując działania samorządu, uwzględnialiśmy trendy globalne, wśród których kluczowe znaczenie dla Suwałk  będą miały zmiany demograficzne, zmiany klimatyczne oraz  zmiany, wywoływane postępem technologicznym.  W dobie kryzysu energetycznego, związanego z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i  wysoką inflacją, dostrzegamy   potrzebą  zwiększenia  działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa energetycznego miasta, w tym dążenie do większego wykorzystania OZE z różnych źródeł.

Zdajemy sobie sprawę z tego, iż możliwości finansowania rozwoju społeczno-gospodarczego miasta będą wiązały się przede wszystkim z umiejętnością pozyskiwania środków zewnętrznych  UE  na lata 2021-2027 oraz absorbowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jesteśmy do tego przygotowani.

Tworząc Program wyborczy KKW Razem dla Suwałk – Czesław Renkiewicz, opieraliśmy się  też  na celach  Krajowej Polityki Miejskiej 2030, postrzegając nasze miasto jako:

  1. Miasto kompaktowe. Planowanie rozwoju obszarów miejskich w zwartości strukturalnej, w sposób zrównoważony, z uwzględnieniem racjonalnego wykorzystania przestrzeni i dostępnych zasobów.
  2. Miasto zielone. Przeciwstawianie się pogłębianiu kryzysu klimatycznego, przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu, ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza oraz odbudowywanie ekosystemów na obszarach miejskich (zwiększanie trenów zieleni oraz ciągłość ekosystemów, przenikających się z obszarami zurbanizowanymi).
  3. Miasto produktywne. Opieranie rozwoju obszarów miejskich na zdywersyfikowanej, nowoczesnej i zaawansowanej technologicznie gospodarce, która zapewnia mieszkańcom miejsca pracy, tworząc solidną inwestycyjną podstawę zrównoważonego rozwoju miejskiego.
  4. Miasto cyfrowe. Wykorzystanie procesów transformacji cyfrowej na rzecz wzmacniania wzajemnych relacji pomiędzy zarządzającymi obszarem miejskim, mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami, aby efektywnie zarządzać rozwojem miejskim.
  5. Miasto dostępne. Niwelowanie barier poprzez racjonalne usprawnienia organizacyjne i funkcjonalne, ale także gwarancję zapewnienia równych szans wszystkim mieszkańcom i pełnego ich uczestnictwa w życiu społeczności oraz w dostępie do usług publicznych, niezależnie od wielkości i umiejscowienia w strukturze osadniczej.
  6. Miasto sprawne. Skuteczne zarządzanie, efektywne wykorzystanie zasobów własnych, a także  współpraca  między wszystkimi uczestnikami procesów rozwoju miejskiego (współpraca partnerska między instytucjami, organizacjami społecznymi i gospodarczymi, mieszkańcami oraz innymi – nie tylko w obrębie miast, ale także w ich obszarze funkcjonalnym).

Zakładamy, że w perspektywie najbliższych kilku lat uda się zrealizować następujące, główne kierunki polityki rozwoju miasta:

  • zwiększenia aktywności mieszkańców, w tym ich udziału we współzarządzaniu miastem;
  • zwiększenie samowystarczalności energetycznej miasta poprzez budowę zeroemisyjnej spalarni odpadów, stanowiącej jednocześnie źródło energii cieplnej i elektrycznej w połączeniu z inwestycjami w rozbudowę potencjału wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych;
  • urzeczywistnienie idei gospodarki obiegu zamkniętego;
  • dokończenie niezbędnych inwestycji drogowych wewnętrznych – zakończenie budowy trasy wschodniej (odcinek Sejneńska – Wylotowa), przedłużenie ulicy 1000-lecia Litwy z mostem nad rzeką Czarną Hańczą i połączeniem do łącznicy między węzłami południe i zachód obwodnicy Suwałk, etc.;
  • kontynuowanie procesów rewitalizacji miasta;
  • tworzenie nowych, zielonych stref wypoczynku dla mieszkańców;
  • wspomaganie ochrony zdrowia mieszkańców;
  • rozwój konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki lokalnej.

Zakładamy też, że do 2030r. powinna zakończyć się realizacja rządowej inwestycji  kolejowej Rail Baltica, co w znaczący sposób zmieni układ drogowy  w mieście i uporządkuje tereny kolejowe w centrum Suwałk. Zakładamy również powstanie w tym okresie drogi ekspresowej do Białegostoku, jako fragmentu drogi Via Carpatia. Inwestycje te  będą  miały znaczący wpływ na wzrost konkurencyjności Suwałk i dalsze perspektywy rozwoju miasta.

Uwzględniając wszystkie ww. dokumenty oraz uwarunkowania postanowiliśmy skonkretyzować oraz zaadresować nasz program wyborczy do czterech, przenikających się grup społecznych naszego miasta, tj.:

  1. Mieszkańców, w tym szczególne uwzględnienie w życiu społecznym i gospodarczym miasta roli kobiet;
  2. Ludzi młodych;
  3. Przedsiębiorców;
  4. Seniorów.

Dla mieszkańców:

Na kolejną kadencję proponujemy mieszkańcom miasta realizację zadań, które oczywiście nie wyczerpują pełnego katalogu spraw i zagadnień, leżących w gestii samorządu. Jednak już ich wykonanie poprawi jakość życia mieszkańcom, będzie sprzyjało estetyce i funkcjonalności miejskich osiedli i terenów rekreacyjnych oraz pozwoli, w większym stopniu, mieszkańcom wpływać na decyzje, związane z kierunkami jego rozwoju.

  1. Bezpieczne i sprawne poruszanie się po mieście:

a/ poprawa głównego układu drogowego miasta:

– dokończenie budowy tzw. Trasy Wschodniej,

– wykonanie wewnętrznej – zachodniej obwodnicy miasta, tj. przedłużenie ul. 1000-lecia Litwy do ul. Krasickiego i następnie do ronda przy obwodnicy Suwałk wraz z budową mostu na rz. Czarna Hańcza,

– przebudowa  układu drogowego miasta, w związku z realizacją międzynarodowej  trasy kolejowej Rail Baltica,

b/ budowa ulic na osiedlach mieszkaniowych, zgodnie z przyjętym Planem budowy dróg osiedlowych na lata 2024-2027,

c/ połączenie ul. Muzycznej z ul. Kościuszki w ramach przyjętego Gminnego Planu Rewitalizacji,

d/ poprawa bezpieczeństwa pieszych poprzez przebudowę przejść dla pieszych, ich doświetlenie  i  modernizację,

e/ ekologiczny, sprawny i dostosowany do potrzeb mieszkańców system zbiorowego transportu miejskiego – wymiana taboru autobusowego, 

f/ budowa ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych domykających  miejską sieć dróg rowerowych.

  • Wykonanie, na bazie zrewitalizowanego dworca PKP, zintegrowanego centrum przesiadkowego.
  • Uporządkowanie  centrum miasta, tj. kwartału, zamykającego się pomiędzy ulicami: Kościuszki, Waryńskiego, Noniewicza i Wigierską, zgodnie z Gminnym Planem Rewitalizacji i miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
  • Kontynuowanie projektu odwrócenia miasta w kierunku rzeki, poprzez zagospodarowania terenów nadrzecznych na odcinku rzeki Czarna Hańcza, od ul. Sikorskiego do ul. Utrata, jako terenów rekreacyjnych i ogólnodostępnych wraz z ciągiem spacerowo-rowerowym.
  • Utworzenie nowych terenów zielonych na Oś. Północ, poprzez wykonanie parków miejskich przy ul. Świerkowej oraz ul. Franciszkańskiej.
  • Zagospodarowanie na cele rekreacyjne zbiornika wodnego, położonego przy ul. Staniszewskiego.
  • Zwiększenie obszarów zielonych poprzez nasadzenia nowych drzew i krzewów w różnych lokalizacjach, a także kontynuowanie tworzenia skwerów i małych parków.
  • Prowadzenie inwestycji, zabezpieczających mieszkańców przez podtopieniami w wyniku intensywnych opadów i roztopów.
  • Kontynuowanie dotowania z budżetu miasta  przedsięwzięć  w zakresie wymiany źródeł ogrzewania domów na bardziej ekologiczne oraz pomoc mieszkańcom miasta w pozyskiwaniu środków finansowych z programów rządowych i UE na termomodernizację oraz wymianę systemów ogrzewania ich domów.
  • Poprawa jakości kształcenia ogólnego i zawodowego w szkołach ponadpodstawowych poprzez inwestycje w bazę dydaktyczną, w tym nowoczesne  i dobrze wyposażone pracownie oraz wsparcie nauczycieli w zakresie dokształcania i aktualizacji wiedzy.
  • Przygotowanie bazy lokalowej  do prowadzenia rodzinnych domów dziecka w oparciu o zasoby lokalowe miasta i pozyskane środki z UE – przeprowadzenie pod ten cel gruntownego remontu budynku przy ul. Szkolnej 7.
  • Sprawny, tani  i nowoczesny  system gospodarki odpadami komunalnymi, opierający się o założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych i wykorzystania ich do  produkcji ciepła i energii elektrycznej.
  • Ograniczenie tempa wzrostu cen energii cieplej poprzez inwestycje, dotyczące dekarbonizacji, tj. zastąpienie kotłów węglowych w miejskiej ciepłowni kotłami na biomasę.
  • Ograniczenie kosztów odpłatności za korzystanie z obiektów sportowych, kultury, oświaty i pomocy społecznej poprzez  inwestycje w odnawialne źródła  energii w tych obiektach.
  • Utrzymanie Suwalskiej Karty Mieszkańca z równoczesnym dostosowaniem jej do zmieniających się warunków działalności samorządu.
  • Rozbudowa systemu monitoringu miejskiego w celu poprawy bezpieczeństwa w miejscach, wskazanych przez policję i straż miejską.
  • Utworzenie strefy aktywności gospodarczej przy  lotnisku lokalnym w Suwałkach.
  • Opracowanie i wdrożenie Strategii Kultury Suwałk 2030, obejmującej różne formy działalności kulturalnej w naszym mieście.
  • Wykonanie nowej przestrzeni do prowadzenia działalności kulturalnej w mieście poprzez:

– budowę nowej biblioteki (mediateki), w sytuacji zaakceptowania tego projektu przez mieszkańców Suwałk,

– remontu i adaptacji nowych przestrzeni wystawienniczych w Muzeum Marii Konopnickiej

  • Wprowadzenie nowych form konsultacji i kontaktu z mieszkańcami miasta, w tym także załatwiania spraw urzędowych  z wykorzystaniem formy elektronicznej.
  • Pogłębienie współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz społecznymi radami, działającymi przy suwalskim samorządzie.
  • Aktywny udział mieszkańców w zakresie wyboru formy i rodzaju imprez plenerowych-  wprowadzenie budżetu obywatelskiego w kulturze.
  • Budowa, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, obiektów sportowych tj. hali piłkarskiej, hali tenisowej oraz Suwalskiego Centrum Sportów Walki i Fitnessu.
  • Tworzenie kolejnych atrakcyjnych przestrzeni publicznych, służących aktywnemu spędzaniu wolnego czasu, w tym utworzenie parku linowego nad Zalewem Arkadia z wykorzystaniem istniejącego drzewostanu.
  • Przyjęcie i realizacja programów polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki otyłości i nadwagi dzieci i młodzieży,  chorób nadciśnienia oraz wprowadzenie dla mieszkańców badań w kierunku wykrywania nowotworów.
  • Wspieranie działalności suwalskich zakładów leczniczych poprzez przekazywanie z budżetu miasta dotacji na zakup sprzętu i aparatury medycznej.

– Dla Kobiet i ich rodzin:

Kobiety stanowią ponad połowę mieszkańców miasta Suwałki. Są żonami, mamami, siostrami, córkami i babciami. Swoją szczególną wrażliwością spajają rodziny. To na nich, w największym stopniu, spoczywają obowiązki, związane z wychowaniem dzieci. Jednak Suwalczanki  wspaniale odnajdują się nie tylko w rolach rodzinnych. To ambitne osoby, równie dobrze realizujące się również w trudnych rolach zawodowych, naukowych i społecznych. Coraz częściej zajmują one najwyższe stanowiska w firmach, przedsiębiorstwach oraz jednostkach miejskich. To tendencja dobra zarówno dla miasta Suwałki, jak i suwalskich kobiet. Dlatego chcemy wspierać Suwalczanki w realizacji ich planów, zarówno rodzinnych, jak i zawodowych. W tym zakresie szczególnie zależy nam na realizacji następujących działań:

  1. Powołanie Suwalskiej Rady Kobiet, pełniącej funkcje eksperckie, konsultacyjne, doradcze i inicjatywne przy Prezydencie Miasta Suwałk, aby na bieżąco poznawać postulaty suwalskich kobiet.
  2. Wsparcie psychologiczne dla matek po porodzie, jak również kobiet, które utraciły ciążę w wyniku poronienia.
  3. Wsparcie kobiet karmiących bezpłatnymi usługami Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych.
  4. Rozwijanie sieci „Klubów Rodzica” – miejsca spotkań młodych rodziców.
  5. Wprowadzenie programów zdrowotnych „Zdrowe Suwalczanki”, finansowanych lub współfinansowanych z budżetu Miasta Suwałk, adresowanych do kobiet w zakresie m.in. profilaktyki nowotworów oraz dostępu do bezpłatnej opieki ginekologicznej.
  6. Powstanie kolejnego żłobka – miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech, w celu umożliwienia rodzicom, w tym w szczególności kobietom, powrotu do aktywności zawodowej i możliwości realizacji aspiracji zawodowych i naukowych;
  7. Wprowadzenie bezpłatnej opieki żłobkowej dla rodziców – posiadaczy Suwalskiej Karty Mieszkańca;
  8. Utrzymanie bezpłatnej, dla rodziców – posiadaczy Suwalskiej Karty Mieszkańca, opieki przedszkolnej dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat;
  9. Wdrożenie programu „Aktywne ferie i wakacje”, zakładającego stworzenie bogatej oferty półkolonii dla dzieci w wieku 7 – 12 lat we wszystkich jednostkach kultury oraz szkołach podstawowych, atrakcyjnych programowo, dostępnych cenowo, trwających minimum 8 godzin, adresowanych do posiadaczy Suwalskiej Karty Mieszkańca;
  10. Suwalska Szkoła Samoobrony Kobiet – program będący odpowiedzią na agresję w stosunku do kobiet;
  11. Tworzenie nowych i modernizacja istniejących placów zabaw;  
  12. Stworzenie  dzieciom miejsca rekreacji i zabawy na bazie Zakątka Krasnoludków przy Muzeum Marii Konopnickiej.

Dla ludzi młodych

Ostatnie kilka lat przyniosło w Suwałkach bardzo negatywne tendencje, związane
z demografią. Od roku 2020 przyrost naturalny w Suwałkach jest ujemny. Oznacza to, że więcej Suwalczan umiera, niż się rodzi. Powoduje to spadek liczby mieszkańców miasta. Jednak najbardziej niepokojąca jest coraz mniejsza liczba młodych Suwalczan. W dłuższej perspektywie może się to przełożyć na brak rozwoju naszego miasta, ponieważ to właśnie młodzi ludzie będą w przyszłości pracować na rozwój Suwałk. Chcemy zatem stworzyć młodym Suwalczanom jak najlepsze warunki edukacji, realizacji pasji kulturalnych, sportowych, rodzinnych i zawodowych. Szczególnie zależy nam na powrocie do Suwałk młodych ludzi po zakończeniu studiów. Do młodych ludzi adresujemy działania:

  1. Opracowanie i wdrożenie  programu Działki budowlane dla młodych w Suwałkach”, zakładającego sprzedaż działek budowlanych dla młodych ludzi do 40 roku życia, na preferencyjnych warunkach – z bonifikatą 50% wartości uzyskanej w przetargu;
  2. Rozwój programu „Od najemcy do właściciela”, realizowanego przez ZBM TBS, zakładającego wsparcie młodych mieszkańców w nabyciu pierwszego mieszkania;
  3. Stworzenie cyklicznego wydarzenia Suwałki Street Camp – festiwal sportowo- rekreacyjno–muzyczny, o którego programie i wykonawcach muzycznych będą decydowali młodzi Suwalczanie;  
  4. Wprowadzenie programu „Sportowe Suwałki – sportowy bon młodzieżowy”, zakładającego finansowanie z budżetu miasta wybranych zajęć sportowych o wartości miesięcznej ok. 200-300 zł na jednego młodego mieszkańca Suwałk;
  5. Uruchomienie programu Ośrodka Karier Suwalskich Absolwentów, zakładającego utrzymywanie kontaktu z absolwentami suwalskich szkół ponadpodstawowych oraz przekazywanie im bieżącej oferty wydarzeń i programów, ofert pracy, nowych inwestycji, skierowanych do młodych ludzi;
  6. Wprowadzenie programu stypendialnego dla studentów, fundowanego w 50% przez przedsiębiorcę, zainteresowanego późniejszym zatrudnieniem studenta, oraz w pozostałych 50% przez samorząd. Warunkiem przyznania jest zadeklarowanie podjęcia pracy u fundatora-przedsiębiorcy w Suwałkach przez okres 5 lat;
  7. Systematyczne polepszanie jakości kształcenia w suwalskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, poprzez prowadzenie dodatkowych zajęć, kursów przygotowujących  do egzaminów zewnętrznych oraz podwyższanie kwalifikacji nauczycieli;
  8. Wprowadzenie programu „Przyjazna i bezpieczna szkoła”, zakładającego koordynację pomocy psychologicznej w szkołach oraz eliminację zjawisk niepożądanych wśród uczniów – agresji, hejtu oraz zachowań aspołecznych; 
  9. Realizacja programu zwalczania otyłości i wad postawy u uczniów, powodujących problemy zdrowotne;
  10. Budowa Suwalskiego Streetlandu (przebudowa skateparku oraz boiska do streetballa) nad Zalewem Arkadia, czyli miejsca do uprawiania sportów ulicznych;
  11. Stworzenie miejsca spotkań dla młodych  i nieformalnych grup społecznych;
  12. Powołanie Pełnomocnika ds. współpracy z młodym pokoleniem – osoby przenikającej do środowiska młodych i diagnozujących ich potrzeby, programującej działania samorządu adresowane do młodego pokolenia, inicjującej działania w określonych obszarach.

Dla przedsiębiorców:

Przedsiębiorcy, prowadzący swoją działalność na terenie Suwałk,  zajmują kluczowe miejsce w  planach rozwojowych Miasta. Ich działalność ma  bezpośrednie przełożenie na funkcjonowanie i kondycję Suwałk, jako organizmu społeczno–gospodarczego. Działające tutaj przedsiębiorstwa zatrudniają mieszkańców, płacą podatki pośrednie oraz, szczególnie istotne, podatki bezpośrednie i lokalne, które trafiają do budżetu Miasta. Przedsiębiorcy współtworzą i kreują w ten sposób nasze Miasto, jego rozwój i dobrobyt mieszkańców.

Przedsiębiorcy to ludzie konkretów i skutecznego działania, więc  w trakcie kadencji 2024–2029 planujemy nowe działania, wpływające na atrakcyjność prowadzenia działalności gospodarczej w naszym mieście. Zapewniamy utrzymanie i  rozbudowanie dotychczasowych instrumentów  wsparcia naszych Przedsiębiorców, w tym:

  1. Utworzenie strefy  aktywności gospodarczej w bezpośrednim sąsiedztwie i na bazie  lotniska lokalnego w Suwałkach;
  2.  Uzbrojenie  nowych terenów inwestycyjnych poprzez budowę dróg i wykonanie infrastruktury technicznej na  obszarze  Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej;
  3. Konsekwentne zabieganie o przywrócenie atrakcyjnych (konkurencyjnych) warunków inwestowania w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej;
  4. Odnowienie współpracy z Zarządem SSSE w celu tworzenia nowym opcji i możliwości inwestowania w Strefie;
  5. Tworzenie proinwestycyjnego charakteru suwalskiego budżetu, który pozwalałby na angażowanie suwalskich Przedsiębiorców (w ramach dopuszczalnych przez PZP);
  6. Kontynuowanie programu zwolnień w podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis;
  7. Rozwijanie systemu kształcenia zawodowego w oparciu o suwalskie szkoły techniczne i zawodowe, w celu zabezpieczenia suwalskim przedsiębiorcom wykwalifikowanych kadr;
  8. Organizacja spotkań samorządu z przedstawicielami lokalnego  biznesu w celu konsultowania działań, dotyczących, m.in.: kierunku rozwoju miasta, zagospodarowania przestrzennego i polityki podatkowej.
  9. Tworzenie klas patronackich w szkołach we współpracy z pracodawcami.
  10. Opracowanie nowego Planu Ogólnego Zagospodarowania Miasta, ułatwiającego inwestowanie w Suwałkach;
  11. Stworzenie atrakcyjnej oferty miasta zagospodarowania przez przedsiębiorców terenów pożwirowych przy ul. Krasickiego pod działalność w zakresie sportów motorowych, terenów rekreacyjnych, parków rozrywki  itp.;
  12. Dalsze wspieranie młodych/początkujących przedsiębiorców właścicieli start-upów za pośrednictwem Parku Naukowo – Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach;
  13. Intensyfikacja współpracy z organizacjami zrzeszającymi Przedsiębiorców – Wasz głos jest kluczowy;
  14. Realizacja nowego programu – Energetyka Miejska, czyli dążenie do samowystarczalności energetycznej Miasta poprzez samodzielną produkcję energii elektrycznej w kogeneracji z wykorzystaniem zbilansowanych ekologicznie nośników energii (OZE, biomasa, instalacja termicznego przetwarzania odpadów) oraz budowę i dalszy ewolucyjny rozwój własnej sieci dystrybucyjnej, stworzenie tym samym możliwości  korzystania z  tańszej energii przez suwalskich przedsiębiorców;
  15. Stworzenie Suwalskiego Portalu Gospodarczego – portalu marketingowego, którego zadaniem będzie promocja i marketing oferty biznesowej suwalskich przedsiębiorców;
  16. Konsekwentne działania na rzecz wprowadzenia przez władze centralne finansowego systemu osłonowego dla przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą
    w tzw. przesmyku suwalskim;
  17. Konsekwentne zabieganie o budowę trasy drogowej, łączącej dwa największe ośrodki gospodarcze województwa podlaskiego – Suwałki i Białystok;
  18. Zintensyfikowanie  działań w zakresie promocji gospodarczej Suwałk, pozyskiwania nowych inwestorów oraz zachęcania młodych ludzi do rozpoczęcia działalności gospodarczej;
  19. Przestrzenie publiczne otwarte na biznes – wyznaczenie stref aktywności gospodarczej na suwalskich bulwarach, Placu Marii Konopnickiej oraz nad Zalewem Arkadia, w celu poprawy ich atrakcyjności, w tym tworzenia miejsc integracji mieszkańców miasta.

Dla seniorów:

Seniorzy stanowią znaczącą grupę mieszkańców naszego miasta – obecnie co piąty z nich należy właśnie do tej grupy. Pomimo zakończenia kariery zawodowej, seniorzy spełniają bardzo ważne role społeczne i rodzinne. Wielu z nich wspomaga młodych ludzi w godzeniu obowiązków rodzinnych i zawodowych. Poza tym są to także osoby, potrzebujące możliwości spotkania, integracji i możliwości realizacji tych wszystkich pasji, na które podczas pracy zawodowej nie mieli czasu. Do tego niezbędne jest jednak także dobre zdrowie, więc  ważne jest wspomaganie naszych seniorów także w tym obszarze.

Do suwalskich seniorów skierowane będą następujące działania:

  1. Utworzenie w oparciu o środki finansowe z UE Centrum integracji i aktywizacji seniorów w kompleksie MOPR przy ul. Filipowskiej;
  2. Wspieranie rozwoju i aktywności Klubów Seniora w oparciu o dotacje udzielane na minimum 2 lata oraz promowanie  modelu działania – seniorzy – seniorom;
  3. Wdrożenie programu prozdrowotnego „Zdrowy Suwalski Senior – lepiej zapobiegać niż leczyć” w ramach którego prowadzone będą zajęcia ruchowe dla seniorów min. aqua aerobik, nordic walking, gimnastyka;
  4. Wdrożenie programu profilaktycznego „Zdrowy Suwalski Senior – sprawdź swoje zdrowie” zakładającego m.in. badanie glukozy, oznaczenie cholesterolu całkowitego, badanie kreatyniny i eGFR (nerki), badanie stężenia elektrolitów we krwi (sód, potas), badanie serca, badania przesiewowe w kierunku nowotworów;
  5. Rozwój programu „Złota rączka dla seniora” w kierunku zwiększenia pomocy seniorom samotnym, pozbawionym pomocy najbliższych oraz niepełnosprawnym;
  6. Wdrożenie programu „Bezpieczny Suwalski Senior”, zapobiegającego próbom oszustw telefonicznych i internetowych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej;
  7. Realizacja programu „Senior jest super!” popularyzującego aktywizację seniorów poprzez współpracę klubów seniora z miejskimi przedszkolami;
  8. Kontynuacja aktywnej współpracy władz miasta z Suwalską Radą Seniorów.
Tagi: Brak tagów

Comments are closed.